Ασφαλιστικές Ειδήσεις

ΕΠΕΙΑ:
Ανάκληση Άδειας Λειτουργίας της ΕΟΣ


 Μετά τη χθεσινή συνεδρίαση του Δ.Σ. της ΕΠΕΙΑ εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

Ανάκληση Άδειας Σύστασης και Λειτουργίας της Ασφαλιστικής Εταιρείας με την Επωνυμία «ΕΟΣ Ανώνυμη Εταιρεία Ασφαλίσεων Ζημιών» και Θέση αυτής σε Ασφαλιστική Εκκαθάριση

Το Δ.Σ. της ΕΠΕΙΑ αποφάσισε ομόφωνα στη συνεδρίασή του στις 31-3-2009:

Την οριστική ανάκληση της άδειας σύστασης και λειτουργίας σε όλους τους κλάδους της ασφαλιστικής εταιρείας με την επωνυμία «ΕΟΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ ΖΗΜΙΩΝ» και ΑΡΜΑΕ 5349/405/Β/03/2, που της χορηγήθηκε με την υπ’ αριθμ. Κ3-11414/31.12.2002 απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης (ΦΕΚ ΤΑΕ&ΕΠΕ 117/8.1.2003), τη δέσμευση του συνόλου των περιουσιακών στοιχείων της εν λόγω εταιρείας και τη θέση αυτής σε ασφαλιστική εκκαθάριση, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 1 έως και 12β, 13γ, 17α, 17β, 17γ και 62 έως και 78 του Ν.Δ.400/1970, όπως ισχύει.

Το διορισμό του Γεράσιμου Χαλιώτη ως επόπτη ασφαλιστικής εκκαθάρισης και του Κωνσταντίνου Βαγενά ως αναπληρωτή επόπτη ασφαλιστικής εκκαθάρισης, με διετή θητεία, αρχόμενη από τη δημοσίευση απόφασης που θα ληφθεί από το Δ.Σ. της ΕΠΕΙΑ, και αμοιβή ποσού 880 ευρώ (μεικτά) μηνιαίως.

Τη χορήγηση εντολής στον ως άνω διορισθέντα επόπτη ασφαλιστικής εκκαθάρισης της ως άνω ασφαλιστικής επιχείρησης Γεράσιμο Χαλιώτη και στον αναπληρωτή του Κωνσταντίνο Βαγενά να προβούν με τη συνδρομή του αρμόδιου δικαστικού επιμελητή και των αστυνομικών αρχών στη σφράγιση των γραφείων της ως άνω επιχείρησης, που βρίσκονται στην Αττική επί της οδού Μεσογείων αριθμ. 174, 15125 Μαρούσι.



12 Comments

12 Σχολια

  1. GIANNIS

    Apr 1, 2009 at 12:04 PM

    ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΔΥΟ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ;

  2. ΙΟΑΝΝΗΣ

    Apr 1, 2009 at 1:52 PM

    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ???? ΣΕ ΠΕΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?????

  3. ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ

    Apr 1, 2009 at 2:02 PM

    EΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η GENERAL ?

  4. ΣΠΥΡΟΣ

    Apr 1, 2009 at 2:51 PM

    Ρε παιδια οι ανθρωποι ειναι τρελοι
    Εδω ηρθαν οι ανθρωποι απο την Γερμανια εφεραν εγγυητικες επιστολες και ζητησαν μερικες μερες παραταση για να ολοκληρωσουν την αυξηση κεφαλαιου…
    Μεχρι χθες το απογευμα τους διαβεβαιωναν οτι ολα οκ με την παραταση και σημερα θα εμπαιναν χρηματα για να πληρωθουν και οι υπαλληλοι και καποιες πρωτες ζημιες
    Και ξαφνικα τελος και 200 ανθρωποι τετοια εποχη στον δρομο…
    Αυτην την εποχη θα επρεπε με νυχια να σωθουν οι εταιριες και οι θεσεις εργασιας και εσεις τις κλεινετε….
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!

  5. LEON

    Apr 1, 2009 at 3:04 PM

    ευτυχως δεν εχει και παρα πολλα συμβολαια.χτες στην πολη μου ειδα ενα καγιεν με σημα της εος…καλα εδωσε τοσα λεφτα ο αλλος και τσγιγκουνευτηκε την ασφαλεια;

  6. κοσντ

    Apr 1, 2009 at 4:11 PM

    αμην – καιρός ηταν. αντε και οι υπολοιπες να υσυχάσουμε

  7. watcer

    Apr 1, 2009 at 7:27 PM

    anamenomeno kai …krima.
    gia tis alles anakoinoseis ??

  8. J_Georgiou

    Apr 1, 2009 at 10:07 PM

    https://www.pisc.gr/Files/Press/PR20090401.pdf

    Why the insurance daily is not posting them yet??? I hope they do so

  9. Michel / M

    Apr 1, 2009 at 11:04 PM

    Τί έγινε βρε παιδιά ?! Αυτή….. ΜΟΝΟ η ΕΙΔΗΣΗ βγήκε ΧΤΕΣ στο Δελτίο Τύπου Συνεδρίασης της ΕΠ.Ε.Ι.Α ??!!!

  10. Ναντια

    Apr 2, 2009 at 12:31 PM

    Μαλλον καποια συμφωνία δεν έκλεισε…
    Εχτες ολοι οι υπαλληλοι της ΕΟΣ χαμογελουσαν γιατι πιστευαν οτι ευτηχως ηρθε καποιος να σωσει της δουλειες τους και σημερα το κρατος τους απελυσε ολους!
    Ψαχτε δουλεια τωρα!
    Οσα λεει ο Σπυρος ισχυουν 1000%, γνωριζω την υποθεση ”απο πρωτο χερι”…
    Και σημερα εχουν παει εκπροσωποι των γερμανων στο υπουργειο αλλα φυσικα σημερα δεν κινητε τιποτα…

  11. ΣΣΣΣΤ

    Apr 2, 2009 at 2:13 PM

    KAΛΑ, ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ… ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΜΑΝ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ? ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ Ή ΠΟΛΎ ΧΑΖΟΣ ΕΙΝΑΙ (ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ) Ή ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ… ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΛΥΠΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ, ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ‘ΚΑΝΑΜΕ ΠΛΑΤΕΣ’ ΣΤΑ ‘ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ’?

  12. ΜΗΤΣΟΣ

    Apr 2, 2009 at 3:37 PM

    @ ΣΠΥΡΟΣ

    Μηπως μπορεις να μας πληροφορησεις ποτε θα πληρωνοντουσαν οι δευτερες ζημιες για να μαθω κι εγω που ειμαι στις τριτες ποτε θα πληρωθω;